O čem tohle je?

Účelem projektu PodporujiHudbu.com je pomoci kapelám ať už finančně nebo jinak se zviditelnit. PodporujiHudbu.com vychází ze základních trendů poslední doby:

1) prodej CD klesá, kapely na produkci spíše (spíše určitě) prodělávají

2) náklady na CD a propagaci rostou

3) trend stahování hudby roste

4) popularita MP3, nikdo (téměř nikdo) dnes už nemá přenosné CD přehrávače

Díky PodporujiHudbu.com kapela může vydávat svoje alba, ať už se jedná o plnhodnotnou stopáž, nebo jenom dema, elektronicky. Náklady jsou přitom velice nízké a záleží jenom na kapele, za kolik své dílo prodá. I při prodeji za velmi nízké ceny (v řádech desetikorun), zisk kapely se pohybuje kolem 90% zceny alba.

Fanoušci - zákazníci

Nejdůležitějším faktorem jsou samozřejmě fanoušci. Bez nich by žádná kapela nebyla, bez nich by se nekonaly koncerty, bez nich by se neprodávaly hudební nosiče. Existuje několik základních „druhů“ fanoušků:

1) opravdoví fanoušci – podporují kapelu, kde jen to jde, kupují si CD, merch, relativně pravidelně chodí na koncerty, zvou na ně kámoše, s kapelou se i znají, při koncertech zaplňují přední část prostoru pro fanoušky. Takových fanoušků kapela nemá nikdy dost… většinou jich má spíš málo. :)

2) fandové – nechodí na každý koncert, ale když je příležitost, tak rádi zajdou. Merch si moc nekupují, když už, jedná se o placky, nálepky, příležitostně tričko nebo výjimečně CD atd. Takových fanoušků už je podstatně více, než opravdových fanoušků a vyplňují většinu sálu.

3) náhodní fanoušci – na koncert se dostali víceméně náhodou, protože jejich kámoš poblíž slavil narozeniny. Hudba se jim může, ale nemusí líbit. Nehrozí, že by si něco koupili, ale když se jim to líbí, tak si to stáhnou. Na koncertech stojí vzadu, srkají pivo a snadhledem komentují právě hranou hudbu.

4) "hovada" – na koncerty nechodí, kapely nepodporují, všechnu hudbu stahují zinternetu a pak machrujou… těch je bohužel taky hodně.

Každá skupina by se dala rozdělit na další „podskupinky“, ale to by bylo na nové stránky PopisFanousku.cz.

Pokud se zaměříme na to, zkoho má kapela prospěch, jedná se o první skupinu (minorita) a malou část druhé skupinky (druhá minorita). Projekt PodporujiHudbu.com zaujme každého zprvní skupinky, drtivou většinu druhé skupinky a i překvapivě hodně lidí ze skupinky 3. Skupinka č.4 je beznadějná a sní se holt nedá nic dělat. :)

Jak to celé funguje:

Kapela se zaregistruje vsystému PodporujiHudbu.com. Pak už je vše na osobní domluvě. Vyjedná se počet elektronických alb, způsob předání, podmínky atd.

Když už je vše potřebné vyjednané, nechají se elektronická alba vyrobit. Kapela pak obdrží smluvně dojednaný počet vouchrů (certifikátů, licencí), obsahující neměnný kód alba a unikátní kód pro stažení. Fanoušek si po zakoupení vouchru/certifikátu může album na stránkách album/dílo stáhnout. Unikátní kód se zablokuje a voucher/certifiát už nebude moc být nikdy použit.

Ztoho vyplývá, že se jedná pouze o elektronickou distribuci alb, ne o elektronický prodej.

Proč využít služeb PodporujiHudbu.com, výhody:

1) Náklady na distribuci jsou velmi nízké.

2) Zisk kapely zjednoho voucheru se pohybuje kolem 90% procent.

3) Kapela může tímto způsobem „odměnit“ fanoušky, kteří přijdou na koncert (původní myšlenka byla, že vouchery budou kdostání pouze na koncertech – „Chceš naše album za pár šupů? Přijď na koncert!“)

4) Daleko větší procento oslovených fanoušků.

5) Distribuci si kapela zajišťuje sama, vzhledem knízkým nákladům je způsobů distribuce opravdu mnoho.

6) CD přehrávače dneska už opravdu nikdo nemá, MP3 formát vládne přehrávačům. Nehledě na to, že zakoupené CD si majitel stejně bude snejvětší pravděpodobností převádět do formátu MP3, navíc je snažší převést .mp3 do formátu .cda, než obráceně.

7) Celý systém je velice jednoduchý, fanoušci se do systému nemusí registrovat.

8) Kapela je podporována přímo od fanoušků

9) Posílení vztahu fanoušek x kapela

10) Jednoduché zviditelnění kapely
Content, design, admin: Maty_loser, code: Aleshak